Siemens - RFID-lezer - 6GT2831-6BA50
Aanbevelingen
Productomschrijving
6GT28316BA50 SIMATIC RF1000 Access control reader RF1070R ISO 14443 A/B Mifare, IS
SIMATIC RF1000 Access control reader RF1070R; ISO 14443 A/B Mifare, ISO15693 Legic Prime; Legic Advant USB port; RS 232 interface; IP65 front, -25 to +55 °C; 90 x 62 x 25 mm LxWxH; with integrated antenna, incl. 1.8 m USB connecting cable . SIMATIC RF reader RF1070R USB/RS232. The reader for employee IDs, with USB/RS232 interface, is the solution for industrial access control. It enables the identification of operating personnel at machines and plants. Typical application examples: Controlled machine access: Logging of access data; traceability of access operations/changes; individual control of access rights: Definition of any number of user groups with different access rights; documentation of access: Logging access data, traceability of access and changes, compliance with rules regarding documentation.
Specificaties
Algemeen
| Ons artikelnummer | 3129204 |
| Artikelnummer fabrikant | 6GT28316BA50 |
| EAN-code | 4034106025984 |
| Artikelklasse (ETIM) | RFID-lezer |
| Merk | Siemens |
| Serie | |
| Type nummer | 6GT2831-6BA50 |
| Omschrijving | SIMATIC RF1000 access ctrl. reader RF1070R,ISO14443A/B Mifare,ISO15693 |
| Land van Oorsprong | DE |
Technisch
| Frequentie | 13.56 - 13.56 MHz |
| Radioprotocol | ISO 15693 |
| Max. transmissiebereik | 30 mm |
| Breedte | 90 mm |
| Max. overdrachtsnelheid, lezend | 106 kBit/s |
| Max. overdrachtsnelheid, schrijvend | 106 kBit/s |
| Aansluiting voor externe antenne | Nee |
| Type ingangsspanning | DC |
| Uitvoering elektrische aansluiting | Insteekaansluiting (Plug-in) |
| Materiaal behuizing | Kunststof |
| Hoogte | 62 mm |
| Diepte | 23.5 mm |
| Beschermingsgraad (IP) | IP65 |
Logistiek
| Levertermijn | Niet meer leverbaar |
| Aantal eenheden in artikel | 1 st |
| Minimale bestelafname | 1 st |
| Standaard voorraadartikel | Nee |
| Bruto gewicht | 0,188 kg |
| Afmeting verpakking | 0,178 x 0,093 x 0,057 m |
Prijs
| Bruto prijs (€) |
Downloads
Links
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6BA50/cat
Standards & regulation, certificaten etc.
Karakteristieken
Handleiding
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/product/6GT2831-6BA50
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6BA50/ae
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6BA50/dl
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6BA50/faq
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6BA50/pm
Standards & regulation, certificaten etc.
Artikel bevat 1 st