Siemens - RFID-lezer - 6GT2831-6AA50
Aanbevelingen
Productomschrijving
6GT28316AA50 SIMATIC RF1060R ACCESS CONTROL READER
SIMATIC RF1000 Access control reader RF1060R; ISO 14443 A/B Mifare, ISO15693 USB port; IP65 front, -25 to +55 °C; 90 x 62 x 25 mm LxWxH; with integrated antenna, incl. 1.8 m USB connecting cable . SIMATIC RFRF1060R USB readerThe reader for employee IDs, with USB interface, is the solution for industrial access control. It enables the identification of operating personnel at machines and plants. Typical application examples: Controlled machine access: Logging of access data; traceability of access operations/changes; individual control of access rights: Definition of any number of user groups with different access rights; documentation of access: Logging access data, traceability of access and changes, compliance with rules regarding documentation.The access control reader supports the standards ISO 14443 (MIFARE) and ISO 15693.
Specificaties
Algemeen
| Ons artikelnummer | 2506836 |
| Artikelnummer fabrikant | 6GT28316AA50 |
| EAN-code | 4034106025618 |
| Artikelklasse (ETIM) | RFID-lezer |
| Merk | Siemens |
| Serie | |
| Type nummer | 6GT2831-6AA50 |
| Omschrijving | SIMATIC RF1000 access control reader RF1060R, ISO14443A/B Mifare, ISO1 |
| Land van Oorsprong | DE |
Technisch
| Frequentie | 13.56 - 13.56 MHz |
| Radioprotocol | ISO 15693 |
| Max. transmissiebereik | 30 mm |
| Breedte | 90 mm |
| Max. overdrachtsnelheid, lezend | 424 kBit/s |
| Max. overdrachtsnelheid, schrijvend | 424 kBit/s |
| Aansluiting voor externe antenne | Nee |
| Type ingangsspanning | DC |
| Uitvoering elektrische aansluiting | Insteekaansluiting (Plug-in) |
| Materiaal behuizing | Kunststof |
| Hoogte | 62 mm |
| Diepte | 23.5 mm |
| Beschermingsgraad (IP) | IP65 |
Logistiek
| Levertermijn | Op aanvraag |
| Aantal eenheden in artikel | 1 st |
| Minimale bestelafname | 1 st |
| Standaard voorraadartikel | Nee |
| Bruto gewicht | 0,12 kg |
| Afmeting verpakking | 0,177 x 0,09 x 0,055 m |
Prijs
| Bruto prijs (€) |
Downloads
Links
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6AA50/cat
Standards & regulation, certificaten etc.
Karakteristieken
Handleiding
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/product/6GT2831-6AA50
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6AA50/ae
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6AA50/dl
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6AA50/faq
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6AA50/pm
Standards & regulation, certificaten etc.
Standards & regulation, certificaten etc.
Artikel bevat 1 st