Siemens - RFID-lezer - 6GT2831-6BB00
Productomschrijving
6GT28316BB00 SIMATIC RF1000 AC CESS CONTROL READER RF1170R, ISO 14443 A/B MIFARE,
SIMATIC RF1000 Access control Reader RF1170R; ISO 14443 A/B Mifare, ISO15693 Legic Prime; Legic Advant Power over Ethernet, 24 V RJ45 IP65 front, -25 to +55 °C; 90 x 62 x 42 mm LxWxH; with integrated antenna, . SIMATIC RF1170R Ethernet. The Access Control Reader for employee badges and transponders with Ethernet interface is the solution for industrial access control. It enables the identification of operating personnel at machines and plants. A typical application example is controlled machine access. The RF1000R portfolio supports logging of access data and traceability of changes, as well as individual control of access rights and fulfillment of documentation requirements.
Specificaties
Algemeen
| Ons artikelnummer | 4252771 |
| Artikelnummer fabrikant | 6GT28316BB00 |
| EAN-code | 4047623093978 |
| Artikelklasse (ETIM) | RFID-lezer |
| Merk | Siemens |
| Serie | |
| Type nummer | 6GT2831-6BB00 |
| Omschrijving | SIMATIC RF1000 Access control Reader RF1170R, ISO 14443 A/B Mifare, IS |
| Land van Oorsprong | DE |
Technisch
| Frequentie | 13.56 - 13.56 MHz |
| Max. transmissiebereik | 30 mm |
| Breedte | 90 mm |
| Aansluiting voor externe antenne | Nee |
| Uitvoering elektrische aansluiting | Overig |
| Materiaal behuizing | Kunststof |
| Hoogte | 62 mm |
| Diepte | 45.5 mm |
| Beschermingsgraad (IP) | IP65 |
Logistiek
| Levertermijn | Verwacht over 5 werkdagen |
| Aantal eenheden in artikel | 1 st |
| Minimale bestelafname | 1 st |
| Standaard voorraadartikel | Nee |
| Bruto gewicht | 0,2 kg |
| Afmeting verpakking | 0,015 x 0,1 x 0,042 m |
Prijs
| Bruto prijs (€) | 750,00 per 1 st |
Downloads
Links
Karakteristieken
Handleiding
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/product/6GT2831-6BB00
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6BB00/ae
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6BB00/dl
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6BB00/faq
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GT2831-6BB00/pm
Standards & regulation, certificaten etc.
Verkoopbrochure
Link to REACH information
Link to Product page
Artikel bevat 1 st