Siemens - Elektromotor - 1FK2106-3AF10-0SB0
Productomschrijving
1FK21063AF100SB0 SIMOTICS S-1FK2 HD Servo motor M0=9 Nm PN = 2.3 kW at nN=3000 rpm (38
SIMOTICS S-1FK2 HD servo motor M0=9 Nm; PN = 2.3 kW at nN=3000 rpm (380-480 V); PN = 1.3 kW at nN=1500 rpm (200-240 V); with holding brake; degree of protection IP64; cylindrical shaft D24x50 mm; absolute encoder single-turn 22-bit (encoder AS22DQC); with DRIVE-CLiQ plug M17; power connector size M23; Servomotor SIMOTICS S-1FK2 for a wide range of uses in industrial environments. The SIMOTICS S-1FK2 servomotors are compact and highly dynamic synchronous motors and are characterized by their high power density, degree of protection and overload capacity. The SIMOTICS S-1FK2 servomotors with dual-cable connection are matched to the SINAMICS S120 drive system. The motors are available in three variants: "High Dynamic", "Compact", and "High Inertia". The SIMOTICS S-1FK2 servomotors show their strengths to the full in their interplay with the SINAMICS S120 frequency converter.
Specificaties
Algemeen
| Ons artikelnummer | 3303036 |
| Artikelnummer fabrikant | 1FK21063AF100SB0 |
| EAN-code | |
| Artikelklasse (ETIM) | Elektromotor |
| Merk | Siemens |
| Serie | |
| Type nummer | 1FK2106-3AF10-0SB0 |
| Omschrijving | SIMOTICS S-1FK2 HD servo motor M0=9 Nm, PN = 2.3 kW at nN=3000 rpm (38 |
| Land van Oorsprong | DE |
Logistiek
| Levertermijn | Verwacht over 15 werkdagen |
| Aantal eenheden in artikel | 1 st |
| Minimale bestelafname | 1 st |
| Standaard voorraadartikel | Nee |
| Bruto gewicht | 10 kg |
| Afmeting verpakking | 0,46 x 0,265 x 0,285 m |
Prijs
| Bruto prijs (€) | 1.410,00 per 1 st |
Media
Duurzaamheid
Links
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/1FK2106-3AF10-0SB0/cat
Standards & regulation, certificaten etc.
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/product/1FK2106-3AF10-0SB0
Karakteristieken
Handleiding
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/1FK2106-3AF10-0SB0/ae
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/1FK2106-3AF10-0SB0/dl
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/1FK2106-3AF10-0SB0/faq
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/1FK2106-3AF10-0SB0/pm
Standards & regulation, certificaten etc.
Link to Product page
Artikel bevat 1 st