Dehn - Ronde geleider voor bliksemafleiding (beveiliging) - HVI LO 75 23 L... GR
Productomschrijving
819132 HVI LONG CONDUCTOR D 23 MM GREY STRANDED CUT TO LENGTH: (INCLUDES 6000
HVI Conductor (high-voltage-resistant, insulated down conductor) for keeping the separation distance from conductive parts according to IEC 62305-3, to prevent dangerous flashover between parts of the external lightning protection system and indoor conductive parts (electrical installation, pipes, etc.). In order to avoid creeping discharge, the HVI Conductor has a special outer sheath which makes it possible to discharge high lightning impulse voltages to a reference potential. For on-site assembly (cut to length 6 m - 70 m, grey). Equivalent separation distance s = 75 cm (in air) or s = 150 cm (solid material).
Specificaties
Algemeen
| Ons artikelnummer | 4244719 |
| Artikelnummer fabrikant | 819132 |
| EAN-code | 4013364223172 |
| Artikelklasse (ETIM) | Ronde geleider voor bliksemafleiding (beveiliging) |
| Merk | Dehn |
| Serie | |
| Type nummer | HVI LO 75 23 L... GR |
| Omschrijving | HVI long Conductor D 23mm grey stranded cut to length: (includes 6000 |
| Land van Oorsprong |
Technisch
| Nom. geleiderdiameter | 5 mm |
| Oppervlaktebescherming | Onbehandeld |
| Aantal draden | 7 |
| Extra spanningsvast geïsoleerde uitvoering | Ja |
| Kleur | Grijs |
| Geleiderdoorsnede | 19 mm² |
| Samenstelling geleider | Klasse 2 = samengeslagen |
| Geleidermateriaal | Koper |
| Materiaal isolatie | Polyethyleen (PE) |
| Max. equivalente scheidingsafstand s (in lucht) | 0.75 m |
| Max. equivalente scheidingsafstand s (vaste bouwstoffen) | 1.5 m |
| Max. trekbelasting | 950 N |
| Explosieveilige toepassing | Ja |
| Materiaal ommanteling | Gevulkaniseerd polyetheen (XLPE) |
| Gewicht | 66.6 kg/100m |
| Buitendiameter incl. behuizing/uitvoeringsvorm afdekking | 23 mm |
Logistiek
| Levertermijn | Verwacht over 4 werkdagen |
| Aantal eenheden in artikel | 1 st |
| Minimale bestelafname | 1 st |
| Standaard voorraadartikel | Nee |
| Bruto gewicht | 4,95 kg |
| Afmeting verpakking | 0,705 x 0,695 x 0,15 m |
Prijs
| Bruto prijs (€) | 754,60 per 1 st |
Artikel bevat 1 st