ABB - Dimactor bussysteem - DA/M.6.210.2.11
Productomschrijving
2CKA006220A0730 f@h LED Dimmer 6v, 210W/VA DINr
free@home leddimmer 6-voudig, 210W/VA, DINrail montage.
Multichannel universal dimming actuator optimised for dimming retrofit LED lamps (LEDi). Also suitable for dimming incandescent lamps, low-voltage halogen lights with conventional or electronic transformers, 230 V halogen lamps and dimmable energy-saving halogen lamps. Automatic load detection (can be deactivated). Separate N-connection per channel. Parallel connection of the outputs possible to increase the output power. Outputs can be connected in parallel in any configuration. Minimum load: 2 W. Manual operation on device also possible without bus voltage or in an unprogrammed status. Programming of the device also possible without applied 230V supply voltage. With integrated bus coupler. Nominal power at 230 V~ mains voltage: 230 V~ incandescent and halogen lamps: 6 x 210 W/VA to 1 x 800 W/VA. Dimmable 230 V~ LEDi: 6 x 210 W/VA to 1 x 800 W/VA in trailing edge control, 6 x 80 W/VA to 1 x 240 W/VA in leading edge control. Inductive L-transformers with LED/low-voltage halogen lamp: 6 x 210 W/VA to 1 x 800 W/VA. Electronic C-transformers with LED/low-voltage halogen lamp: 6 x 210 W/VA to 1 x 800 W/VA. Electronic LC-transformers with LED/low-voltage halogen lamp: 6 x 80 W/VA to 1 x 240 W/VA.
Duurzaam product
Dit product is aangemerkt als duurzaam doordat aan de ETIM productgroep "Dimactor bussysteem" bij juiste toepassing energiebesparende dan wel energieopwekkende eigenschappen zijn toegekend. Dit leidt tot CO2-reductie.
Specificaties
Algemeen
| Ons artikelnummer | 3051523 |
| Artikelnummer fabrikant | 2CKA006220A0730 |
| EAN-code | 4011395251805 |
| Artikelklasse (ETIM) | Dimactor bussysteem |
| Merk | ABB |
| Serie | Busch-free@home |
| Type nummer | DA/M.6.210.2.11 |
| Omschrijving | fah LED Dimmer 6v, 210W/VA DINr |
| Land van Oorsprong | DE |
Technisch
| Bussysteem KNX | Nee |
| Bussysteem KNX-RF (radiofrequent) | Nee |
| Bussysteem radiofrequent | Nee |
| Bussysteem LON | Nee |
| Bussysteem Powerline | Nee |
| Andere bussystemen | free@home |
| Model | Dimactor |
| Montagewijze | Overig |
| Breedte in module-eenheden | 8 |
| Busaansluiting incl. | Ja |
| Manuele bediening | Ja |
| Aantal uitgangen | 6 |
| Type belasting | Universeel en LED retrofit |
| Spanning | 110 - 230 V |
| Frequentie | 50 - 60 Hz |
| Beschermingsgraad (IP) | IP20 |
| Busmodule afneembaar | Nee |
| Min. diepte van de inbouwdoos | 58 mm |
| Bussysteem KNX Secure | Nee |
| Bussysteem KNX Secure-RF (radiofrequent) | Nee |
Logistiek
| Levertermijn | Verwacht over 7 werkdagen |
| Aantal eenheden in artikel | 1 st |
| Minimale bestelafname | 1 st |
| Standaard voorraadartikel | Nee |
| Bruto gewicht | 0,462 kg |
| Afmeting verpakking | 0,182 x 0,125 x 0,096 M |
Prijs
| Bruto prijs (€) | 685,73 per 1 st |
Downloads
Standards & regulation, certificaten etc.
Standards & regulation, certificaten etc.
Handleiding
RoHS-verklaring
RoHS-verklaring
DOP-verklaring (Declaration of performance)
Verklaring DOC CE (Declaration of conformity CE)
Beheer-, bedrijfs- en onderhoudsdocument
https://att.2ba.nl/8712507900012/OTA/3f/3f88/3f886a0d6fbbae47a6ebddd7736875fe.pdf
https://att.2ba.nl/8712507900012/OTA/88/88b8/88b824b83aa6ca3a1e8799ed238ed656.xlsx
Artikel bevat 1 st